Płyty winylowe bardziej popularne niż CD

Według corocznego raportu przychodów Recording Industry Association of America (RIAA), przyczyną wzrostu sprzedaży płyt winylowych jest kilka czynników. Po pierwsze, wielu melomanów uważa, że winyle oferują bardziej autentyczny i cieplejszy dźwięk niż muzyka cyfrowa. Ponadto, dla wielu osób winyle kojarzą się z nostalgią za złotymi czasami muzyki analogowej. Młodsze pokolenia także przyczyniają się do wzrostu sprzedaży, ceniąc sobie tę formę za palpacyjność i sztukę.

Z raportów wynika również, że w 2022 roku artyści z grupy pokolenia-Z i milenialsi stanowili znaczącą część sprzedaży płyt winylowych, co sugeruje, że młodsze pokolenia również doceniają ten format. W ostatnim roku sprzedaż płyt winylowych przyniosła 1,2 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 17 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. W porównaniu, sprzedaż płyt CD spadła w 2022 roku o 18 procent.

Choć sprzedaż płyt winylowych rośnie, to nadal streaming muzyki online rządzi na rynku. Według raportu RIAA usługi streamingowe takie jak Spotify i Apple Music stanowiły aż 84% całkowitej przychodu z muzyki w 2022 roku, powodując wsrost o 7%t w porównaniu z poprzednim rokiem do rekordowo wysokiej kwoty 13,3 miliarda dolarów. Sprzedaż cyfrowa, jednak nadal spada. Format spadł o 20 procent w tym roku do zaledwie 495 milionów dolarów, po tym jak już spadł o 12 procent w 2021 roku.

W związku z tym, można przypuszczać, że konsumenci cenią sobie wygodę i łatwość dostępu do muzyki bardziej niż faktyczne posiadanie fizycznych nośników. Niemniej jednak, odrodzenie popularności płyt winylowych stanowi interesujący trend i sugeruje, że istnieje potrzeba zachowania czegoś fizycznego i autentycznego w dzisiejszym świecie zdominowanym przez cyfrowe technologie.


Opublikowano

w

, ,