Czy Volkswagen prześcignie Teslę?

Nowy koncepcyjny samochód elektryczny od Volkswagena ID.2all ma być przystępnym cenowo i masowym rynkowo pojazdem elektrycznym, którym niemiecki producent chce zdetronizować Teslę. Model ten ma kosztować od 25 000 euro i mieć zasięg 450 km na jednym ładowaniu. Choć jest to tylko koncept, Volkswagen planuje wprowadzić go do produkcji w 2025 roku i włączyć do swojej oferty 10 modeli elektrycznych do 2026 roku.

ID.2all będzie budowany na drugiej generacji platformy elektrycznej MEB Volkswagena, która już napędza model ID.4 oraz kilkanaście innych pojazdów marki Audi i Skoda, które należą do koncernu VW Group. Ten kompaktowy hatchback o długim rozstawie osi i krótkich zwisach ma być również pierwszym samochodem z napędem na przód od niemieckiego producenta. Wszystkie inne do tej pory były z jednosilnikowym napędem na tylne koła lub dwusilnikowym napędem na wszystkie koła. Według zapowiedzi, czas ładowania wyniesie około 20 minut, a pojazd będzie wyposażony w ciekłokrystaliczne wyświetlacze, zegarów i systemu multimedialnego.

Volkswagen zaprezentował także swoją strategię inwestycyjną, która obejmuje ponad 180 miliardów euro przez pięć lat na rozwój technologii związanych z samochodami elektrycznymi. Firma chce tym samym zmniejszyć koszty produkcji takich pojazdów i zwiększyć swój udział w rynku, aby przeskoczyć Teslę i inne koncerny motoryzacyjne.

ID.2all będzie musiał stawić czoła konkurencji ze strony samochodów typu crossover i SUV, które zyskują na popularności w Europie i USA. Niemniej jednak Volkswagen twierdzi, że ID.2all ma nową stylistykę i charakter, która będzie kierować przyszłą linią elektrycznych pojazdów marki. Wnętrze auta ma być „intuicyjne”.

ID.2all to tylko początek oferty samochodów elektrycznych od Volkswagena, który planuje wprowadzić jeszcze tańszy model ID.1, kosztujący poniżej 20 000 euro, na rynek w 2027 roku.


Opublikowano

w

,